حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

جمعه, ۸ بهمن , ۱۴۰۰ 25 جماد ثاني 1443 Friday, 28 January , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 51 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 1×
بررسی دیپلماسی هسته ای جمهوری اسلامی ایران از تئوری تحریم تا عمل
25 بهمن 1399 - 13:07
شناسه : 545
بازدید 515
1
نگاهی به آثار دکتر ریحانه احمدی دهکا در کتاب بررسی دیپلماسی هسته ای جمهوری اسلامی ایران از تئوری تحریم تا عمل دکتر ریحانه احمدی دهکا ، تلاش‌ مي‌شود تا ضمن بررسی نظری تحریم‌ها، عملكردها، رويكردها و مواضع‌ مختلف دولت ایران در ارتباط‌ با تحریم‌های شورای امنیت در مسئله‌ هسته‌اي‌ موردبررسی‌ قرار گيرد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر ریحانه احمدی دهکا،  کتاب بررسی دیپلماسی هسته ای جمهوری اسلامی ایران از تئوری تحریم تا عمل  از آثار دکتر ریحانه احمدی است که به زیر چاپ رفته است  در این اثر ،دکتر ریحانه احمدی دهکا ، تلاش‌ مي‌شود تا ضمن بررسی نظری تحریم‌ها، عملكردها، رويكردها و مواضع‌ مختلف دولت ایران در ارتباط‌ با تحریم‌های شورای امنیت در مسئله‌ هسته‌اي‌ موردبررسی‌ قرار گيرد.

چکیده ای از دیدگاه ارایه شده در این کتاب برای علاقه مندان در این حوزه  آورده شده است .

پرونده هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران در تاريخ پيش و پس از انقلاب اسلامي از جهات مختلف منحصربه‌فرد هست. كلان بودن اين پرونده و درگير شدن آن با حوزه منافع، امنيت، نهادهاي تصميم‌ساز امنيت ملي از یک‌سو و حساسيت فوق‌العاده كشورهاي قدرتمند دنيا و سازمان‌های بين‌المللي از سوي ديگر به‌علاوه شیوه پيگيري پرونده (مذاكره، رابطه ستاد و صحنه و …) بخشي از ويژگي‌هاي اين پرونده را تشكيل مي‌دهد. شايد يكي از مهم‌ترین وجوه عمل استراتژيك، انتخاب اولويت‌ها با معيار منفعت و امنيت باشد كه توفيق در آن به معناي اجراي بخش قابل‌توجهی از عمل استراتژيك تلقي مي‌گردد.

آن‌گونه که پيداست از ميان چالش‌هایی که ايران به‌ویژه پس از انقلاب اسلامي با نظام بین‌الملل داشته است، بحران هسته‌ای جدی‌ترین و خطيرترين موردي است که می‌تواند در آينده روابط ايران با جامعه جهاني اثرگذار باشد.

ازسرگیری فعالیت‌های هسته‌ای مربوط به غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران که درهرحال در هشتمین روز ریاست جمهوری احمدی‌نژاد اعلام شد، باعث واکنش‌های مختلفی گردید. برخی از کشورهای جنبش عدم تعهد از این اقدام استقبال نمودند و در مقابل برخی از کشورهای اروپایی به رهبری انگلستان، با نزدیک شدن به موضع آمریکا، از ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت حمایت کرد.

مسئله هسته‌ای در دولت‌های مختلف که قدرت را در دست گرفته‌اند، همواره ازجمله مسائلی بوده که اقتصاد کشور را با تحت تأثیر قرار داده است. نگرش دولت‌ها به مسئله هسته‌ای به‌طورکلی به دو نوع تقسیم می‌شود. برخی از دولت‌ها، تلاش بر دستیابی به انرژی هسته‌ای و پافشاری بر اینکه داشتن چرخه صلح‌آمیز هسته‌ای، در تقابل با پیشرفت اقتصادی و محدودکننده آن است، در تقابل میان اقتصاد و انرژی هسته‌ای، اولی را برگزیده‌اند و با قبول خواسته‌ای غرب در مذاکرات، به تعلیق و توقف چرخه هسته‌ای تن درداده‌اند. از نگاه این عده معتقدند، تحریم و در انزوا قرار دادن ایران از اقتصاد جهانی که بخشی از آن ناشی از مسئله هسته‌ای است، عامل عقب‌افتادگی و نابسامانی‌های گسترده اقتصادی است. لذا در شرایط کنونی بهتر است با در اولویت قرار دادن توسعه اقتصادی، ابتدا وضعیت اقتصادی را سامان بخشید و سپس به سراغ مسئله هسته‌ای رفت.

در اين‌ کتاب تلاش‌ مي‌شود تا ضمن بررسی نظری تحریم‌ها، عملكردها، رويكردها و مواضع‌ مختلف دولت ایران در ارتباط‌ با تحریم‌های شورای امنیت در مسئله‌ هسته‌اي‌ موردبررسی‌ قرار گيرد.

 

 

ریحانه احمدی دهکاء

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.