حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰ 14 جماد ثاني 1443 Monday, 17 January , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 51 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 1×
تروریسم و آينده امنيت در كشورهاي غرب آسیا
25 بهمن 1399 - 17:37
شناسه : 554
بازدید 509
1
نگاهی به آثار دکتر ریحانه احمدی دهکاء كتاب« تروریسم و آينده امنيت در كشورهاي غرب آسیا» با بهره‌گیری از نظریه امنیت ملی، در پی پاسخ به این پرسش است که با توجه به تضعیف گروه‌های تروریستی نظیر داعش در غرب آسیا، چه آینده‌ای را برای امنیت در این منطقه در نظر گرفت.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر ریحانه احمدی دهکا ؛  کتاب تروریسم و آينده امنيت در كشورهاي غرب آسیا از آثار دکتر ریحانه احمدی است که به طبع چاپ آراسته شد  در این کتاب  به تروریسم منطقه و عدم همگونی بین واحدهای منطقه ای  و تداوم تعارضات با مداخله ممتد فرامنطقه ای از جمله تروریسم  پرداخته شده است . چکیده ای از این کتاب در ذیل آمده است.

منطقه غرب آسیا یکی از مهم‌ترین مناطق جهان است که به‌واسطه وجود منابع انرژی، امنیت آن از وجهه بین‌المللی دارای اهمیت است. از طرف دیگر تروریسم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین تهدیدهای امنیتی، به میزان زیادی آینده این منطقه را تحت تأثیر قرار داده است و دولت‌های این منطقه و کشورهایی نظیر آمریکا که منافع زیادی را از سوی کشورهای رقیب مانند هند و چین درخطر می‌بینند برای مقابله با تروریسم در عرصه بین‌المللی، راهبردهای مختلفی را اتخاذ کرده‌اند.

این كتاب با بهره‌گیری از نظریه امنیت ملی، در پی پاسخ به این پرسش است که با توجه به تضعیف گروه‌های تروریستی نظیر داعش در غرب آسیا، چه آینده‌ای را برای امنیت در این منطقه در نظر گرفت. یافته‌ها گویای آن است که سناریوی مناقشه کهنه میان ایران و اعراب –نظیر ایران و لبنان- با اسرائیل و همچنین قدرت‌های منطقه مانند ایران و عربستان از سر گرفته شود اما به دلیل قدرت نظامی طرف‌های منازعه و همچنین هزینه‌های بسیار آن این منازعه امنیت منطقه را تهدید نکند.

منطقه غرب آسیا را می‌توان در مرحله کنونی که به‌نوعی عمده مراکز تروریسم در آن مانند داعش در عراق و سوریه تضعیف‌شده و به نسبت شکست‌خورده و همچنین القاعده و طالبان در افغانستان و پاکستان مراکز عهده سیاسی و اقتصادی را در دست ندارند، از منظر رقابت بین قدرت‌های بزرگ از مهم‌ترین مناطق جهان تلقی نمود. این موضوع از جهتی مرتبط با منابع عمده انرژی و از طرف دیگر عملکرد گروه‌های عمده تروریستی در ایجادِ ناامنی در این منطقه خواهد بود.

باید توجه داشت که آینده امنیت در غرب آسیا ارتباط مستقیمی با مداخله‌های ممتد قدرت‌های فرا منطقه‌ای در مسائل و حوادث آن ازجمله تروریسم دارد؛ بنابراین می‌بایست حوادث آینده این منطقه را در فرا دیدِ تروریسم به مسئله عدم همگونی بین واحدهای منطقه و تداوم تعارضات منطقه‌ای بین واحدهای این نظام فرعی نیز دانست. در این حوزه تعارضات در سطح فرا منطقه‌ای، بین کشوری و فراملی بیش از مناطق و حوزه‌های دیگر است و درنتیجه واحدهای فرا منطقه‌ای با توجه به اهداف و منافع خود در منطقه بیش از حوزه‌های دیگر مداخله می‌کنند.

دکتر ریحانه احمدی دهکا

نوشته‌های مشابه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.