حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰ 14 جماد ثاني 1443 Monday, 17 January , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 51 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 1×
در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، زنان می‌توانند از طریق تشکیل تشکل‌های بانوان کمک کنند
29 بهمن 1399 - 16:31
شناسه : 599
بازدید 628
0
دکتر ریحانه احمدی به مناسبت 29 بهمن روز اقتصاد مقاومتی و کار آفرینی ؛ ما در کشوری زندگی می‌کنیم که در حوزه‌های مختلف، دشمن درصدد ضربه زدن به آن‌هاست که مهم‌ترین این حوزه‌ها، بخش اقتصادی است. به تعبیر دیگر مردم ما در یک میدان تهاجمی و با نگاهی منعطف‌تر در میدانی رقابتی، قرار دارند که باید برای رسیدن به آرمان‌های اقتصادی خود، این مطلب را مدنظر قرار دهند.
ارسال توسط :
پ
پ

برای مقابله با فشارها باید «اقتصاد مقاومتی واقعی» به وجود آوریم که معنای واقعی کارآفرینی نیز همین است.       مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر ریحانه احمدی دهکاء، به مناسبت ۲۹ بهمن ،روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی یادداشتی از سوی دکتر ریحانه احمدی در صفحه‌ی اینستاگرامی وی انتشار یافت که جهت علاقه‌مندان به یادداشت دکتر ریحانه احمدی، عین مطالب انتشار داده‌شده را در پایگاه اطلاع‌رسانی وی قراردادیم.

ما در کشوری زندگی می‌کنیم که در حوزه‌های مختلف، دشمن درصدد ضربه زدن به آن‌هاست که مهم‌ترین این حوزه‌ها، بخش اقتصادی است. به تعبیر دیگر مردم ما در یک میدان تهاجمی و با نگاهی منعطف‌تر در میدانی رقابتی، قرار دارند که باید برای رسیدن به آرمان‌های اقتصادی خود، این مطلب را مدنظر قرار دهند که اقتصاد مقاومتی یعنی دفاع از حیثیت و هویت ملی در مقابل دشمن یا رقیب و لذا هر الزامی را که این مقاومت و دفاع نیاز دارد، بایستی وارد برنامه‌ریزی‌های اقتصادی خود کنند. اقتصاد مقاومتی ماهیتاً اقتصادی مردمی است که مردم وارد این عرصه می‌شوند تا از ورود رانت‌خوارها به اقتصاد جلوگیری کنند.

در بحث اقتصاد مقاومتی از میان ارکان مهمی که مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) بیان فرمودند شش رکن آن به عموم مردم اختصاص دارد:

  • تقویت فرهنگ کار و تولید
  • مردمی کردن اقتصاد
  • اصلاح الگوی مصرف و پرهیز از اسراف
  • حمایت از تولید ملی
  • استفاده حداکثری از همه ظرفیت‌ها
  • روح خودباوری و خودکفایی

اساس و بنیاد هر کشوری وابسته به اقتصاد آن کشور است، عدم وابستگی به کشورهای دیگر علی‌الخصوص کشورهای بیگانه، نه‌تنها دغدغه کشور اسلامی است، بلکه دیگر کشورها نیز با این مسئله روبرو هستند؛ بنابراین برای داشتن اقتصاد اسلامی لازم است جهاد اقتصادی در کشور مبنا قرار گیرد و مردم باید انگیزه خود را تقویت کنند تا در این جهاد اقتصادی که طبق فرمایشات رهبری معظم انقلاب از آن به‌عنوان اقتصاد مقاومتی نام‌برده شرکت کنند.

سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، الگوی الهام بخشی از نظام اقتصاد اسلامی بوده و زمینه و فرصت مناسب را برای نقش‌آفرینی  همه آحاد ملت ازجمله زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی فراهم کند.

در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، زنان نیز می‌توانند از طریق تشکیل تشکل‌های بانوان مثل شرکت‌های تعاونی گروهی ضمن ایجاد اشتغال به کسب درآمد و ارتقاء سطح اقتصاد خانواده کمک نمایند. بررسی‌ها نشان می‌دهد تعاونی‌های بانوان در کشور موفق بوده و معرفی تجارب این تعاونی‌ها می‌تواند در سایر بخش‌های کشور نیز به کار گرفته شود.

در این راستای همکاری قوای سه‌گانه می‌تواند نویدبخش جهش روبه‌جلو در راستای این سیاست‌ها باشد که گام‌های مؤثری از سوی قوه قضاییه و مقننه برداشته‌شده است که می‌توان گفت با توجه به قانون نحوه پیگیری تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مصوب مجلس شورای_اسلامی در سال ۹۴ که شامل ۴ ماده است، دولت موظف به اجرای:

الف- رفع موانع اجرایی تحقق اقتصاد مقاومتی

ب- پالایش و یا لغو موارد مغایر و تنقیح موارد منطبق با این سیاست‌ها

ج- اولویت قرار دادن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و لوایح ارسالی و برنامه‌های پنج‌ساله و بودجه سنواتی که باید توسط کارشناسان مورد پایش قرار گیرد

د- ارائه گزارش عملکرد سالانه توسط دولت است.

که متأسفانه دولت در اجرای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ناکام مانده است.

دکتر ریحانه احمدی دهکاء

نوشته‌های مشابه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.